Güncel

Benim Oyum İlk Defa İçime Sinerek CHP’ ye

31595715911

Beni tanıyanlar, takip edenler bilir. CHP’ den hiç haz etmem. Her zaman geçmişte yaşadıklarını ve Türkiye’ nin geleceği olmayacaklarından dem vurur dururum. Genel olarak siyasal görüş çerçevem sosyal demokratlık yönünde olduğu için de daha çok kızarım. Sol‘ u işgal ettikleri kanısındayımdır.

Hatta son 3 yıldır yaptığı 3 büyük hatayı da asla sineye çekmem mümkün değildir.

1- Cemaat ile iş birliği yapması

2- MHP ile ortak olup, MHP’ nin adayını desteklemesi

3- Mustafa Sarıgül‘ ü İstanbul Belediye Başkanlığına aday göstermesi.

ekmeleddin-harf-alayim-kc4b1lc4b1c3a7daroc49flu

Bunların da öncesinde #geziparkı rüzgarını arkasına alamadığı için, adeta ambulansın arkasına takılan taksi şoförü gibi, gezi parkı rüzgarının arkasından gitmeye çalıştığı için de kızarım.

Bir de en çok “Mustafa Kemal’ in Askerleriyiz” teyzelerine kızarım. Tabi “10 yılda 15 milyon genç” naralarını duyunca ağızlarına terlikle vurasım gelir.

Türbanı yasaklama çalışmalarına, AKP’ nin her yaptığını eleştirmesine kızarım. Bana göre bu doğru bir muhalefet değildir. Halka yararı olan bir şeyi aşağılamak da özlemini duyduğumuz “temiz siyaset“, “adil” yaklaşıma karşıdır.

Onların yaptığı hataya düşüp, toplumun sadece “bir kısmını” kucaklama çalışmasını da çok saçma bulurum.

Sosyal demokrasi bu değildir çünkü. Sosyal demokrasi, sosyalizmin temellerine bağlı kalarak, demokratik bir ortam sunar. Özgürlükten, insanlıktan, eşitlikten yanadır.

Hep CHP‘ nin değişmeyeceğini, içindeki örümcek kafaların, teşkilatını oluşturan sözde laiklerin hiç azalmayacağını ve bu yarım iktidar hırsının,  bizi AKP’ ye uzun yıllar daha mahkum edeceğini düşünürüm..

Düşünürdüm

Bu seçim dönemine kadar..

milletce-alkisliyoruz_8359788-880_1920x1080

Reklam kampanyasının başarısından mı, medyanın CHP‘ ye daha iyi görüyor olmasından mı yoksa cemaat ile savaş diye kafayı yiyen AKP‘ nin ultra paranoyak davranışından mıdır nedir, bu defa CHP ayakları yere basan bir kampanya çalışması yürütüyor.

Sosyal demokrasinin dikte ettiği gibi, herkesi kucaklamanın peşinde koşuyor ki 2003 seçimlerinde bu yaklaşım AKP‘ ye tek başına iktidarı getirmişti.

Temiz siyaset yapıyor, proje sunuyor, gençlerle de yaşlılar da projeleri ile konuşuyor. Süleyman Demirel stili, ” şunu da yapacam, bunu da yapacam” gibi bir vaatler bütünü yerine, gerçekten yapılabilir, neden yapılamasın ki bir program ile karşımıza çıkıyor.

Israrla asgari ücreti arttıracağım diyor mesela, AKP televizyonları hemen yayına başlıyor, işveren batacak diyor, olmaz öyle şey diyor.. Ya da emekliye ikramiye sözü veriyor, AKP medyası durur mu, kimin parasını veriyorsun diyor.

Komik olan ise bunları ilk defa da söylemiyor CHP. Ama ilk defa ciddiye alınıyor. İlk defa tüm AKMEDYA tersine bir propaganda peşinde, olmaz kardeşim, saçmalık diyorlar.. Ama daha önce cevap vermeye bile tenezzül etmemişlerdi.. Demek ki halk da halkın partisine güvenme yönünde bir izlenim veriyor iktidara.. Demek ki anketler farklı sonuçlar veriyor 3 dönemdir ilk defa..

Mesela bu gün açıklanan MERKEZ TÜRKİYE projesi.. Eleştirilemiyor bile diğer partiler tarafından.. Çünkü eleştirecek bir yanı yok. Çünkü amacı kişiye değil ülkeye hizmet olarak tasarlanmış ve bu her kelimesinden belli oluyor.

Kilicdaroglu-Merkez-Turkiye-Projesini-Acikladi_16881

Türkiye’ yi asya – avrupa- afrika arasında bir köprü konumuna sokacak, büyük bir kargo deposuna, üretim tesisine dönüştürecek bu proje için kimse “cıkk olmamış” demesin. Diyecek ise kanal istanbul gibi saçma, ne işe yarayacağı belli olmayan bir projenin üstünden bu fikre çamur atmaya çalışmasın. Sadece bir şehri değil, tüm Türkiye’ yi daha ileriye taşıyacak bir fikir ile eleştirsin bu projeyi..

Mesela ben kendi adıma AKP‘ nin bir kaç projesini destekliyorum. Gerçekten gerekli olduklarını düşünüyorum. Bir an evvel başlanmalı ve bitirilmeleri gerektiği fikrindeyim..Hatırlayalım ne bunlar;

– 3. Köprü & 3. Hava limanı

– Marmaray & Boğaza tüp geçit

– Balo Lojistik projesi & Demir ipek yolu.

– Tanap, doğalgaz taşımacılığı

Evet bunların hepsi Ulaşım ve Lojistik projesi..

Peki şimdi CHP ne diyor? Yine ulaşım ve lojistik diyor, artı olarak da üretim ve arge diyor. Aslına bakarsınız AKP’ nin sürekli çevresinde dolandığı bir türlü tam dile getirmediği, ortaya çıkarmaya üşendiği noktaya parmak basmış oluyor CHP Merkez Türkiye ile.Yani bize yıllardır anlatılan Türkiye’ nin Jeopolitik Önemi efsanesini laf olmaktan çıkarıp icraata geçirmeyi amaçlıyor. İşte bu yüzden bu projenin ayakları yere basıyor.

Ne kazandıracak peki bu proje bize;

– Bir defa ciddi bir istihdam söz konusu. Ama öyle şu an ki gibi, inşaat yap – sat şeklinde değil. Yani müteahhitlik ve emlakçılıktan başka bin çeşit iş sunuyor.

– Arge merkezi diyor ki bu ciddi önem taşıyor, üreten bir Türkiye için, sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için, sadece üretmek değil icat etmek ciddi önem taşıyor.

– Göçü azaltacak diyor ki işte benim en sevdiğim kısım burası. İstanbul artık daha fazla insan kaldırmıyor. Ama insanlar çaresizce İstanbul’ a geliyorlar çünkü Türkiye’ nin diğer illerinde istihdam yok. Yetişmiş güç için iş yok. İşte bu proje ile bu güç İstanbul haricinde başka bir yerde çok kıymetli olacak.

Yani şimdi bu projenin bir safsata, nasılsa seçilemeyecekler tabi ki uydururlar gibi bir yanı var mı ?

Ciddi ciddi  vatansever, bir proje bu işte.. Bal gibi proje hatta. Olmaz mı ?

Hatta CHP haricinde diğer partilerde bu projeyi sahiplenemez mi ? Bu projeyi kötülemek bize bir şey kazandırmayacağı gibi, tozlu raflara göndermek de 30 sene sonra, ekonomisi çökmüş, nüfus / milli gelir dengesi bir birine girmiş. Yetişmiş tüm gücünü yurt dışına göndermiş ve gençleri eğitemeyen bir ülke haline dönüştürür.

Türkiye‘ nin tutunacağı çok fazla bir şey yok, petrolü yok, efsaneler efsanesi BOR madenlerinin bir işe yarayacağı yok. Bunun yanında hızla artan bir nüfusu var.. Acilen müdahale edilmesi gereken bir ekonomisi var.

Paralel devletten daha önemli, imam hatip okullarının yaygınlaştırılmasından daha fazla ihtimam isteyen, nükleer santralden daha öncelikli acilen kurtarılması gereken ve aslında hep hayalini kurduğumuz, dünya liderleri arasında yer almak  için Türkiye’ nin bu projeye ihtiyacı var.

Benim oyum, ilk defa içime sinerek CHP‘ ye, pişman etmemeleri dileğiyle.

Ekran Alınaatısı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s