Teknoloji

Apple Saati Yeniden İcat Edince

apple-watch_640x360

 

Bundan bir kaç yıl önce, Apple‘ ın nevi şahsına münhasır CEO’ su, kurucusu Steve Jobs reiz; Iphone’ u tanıtırken demişti ki;

And today, Apple reinvented the Phone. Bu gün Apple telefonu yeniden icat etti.

Şimdi, yıllar sonra 2014 Eylül ayında Apple kol saatini yeniden icat etti ve AppleWatch ‘ u yarattı.

 

saat64faf67e

AppleWatch genel itibariyle ne işimize yarayacak, hala insanlar kafasında devasa soru işaretleri var. Ancak 1970′ ler Apple Macintosh’ u ofislerde kullanılmak üzere pazarlamaya çalışırken büyük şirketler ” bu bizim iş hayatında ne işimize yarayacak” demişlerdi.

O yüzden tekno bir saat, hareket algılama, kalp ritmi ölçme özelliği ve gün geçti eklenen onlarca yeni özellikle elbette çok işimize yarayacak. bunu ondan vazgeçemediğimiz zaman, aşağı yukarı 3 sene sonra anlayacağız.

fft22_mf2415814

Peki bu tekno saatler Apple yapana kadar yok muydu?

Aslında vardı. Apple’ ın bu ürün üzerinde çalışmaya başladığı dedikoduları yayıldıktan bir süre sonra Samsung bunu yaptı. Ama Apple’ ın saati kadar ilgi görmemesinin nedeni bence tasarım. Çünkü bu cihazları sabırsızlıkla bekleyen biri olarak Gear saati gördüğümde aklımdan ilk geçen şey, bu ne biçimsiz bir şey oldu. Sadece erkekler kullansın, onu da tarz sahibi erkekler kullansın gibi yapmışlardı. Benim tercih edeceğim bir ürün asla olmadı.

Gördüğünüz Gibi Bir Kazulet
Gördüğünüz Gibi Bir Kazulet

Bu sırada Motorola bir saat yaptı android telefonlar için. O da çok erkeksi durmak ile birlikte, tarz sahibi bir saati. Ama o da ses getiremedi. Belki android bazlı bir cihaz olmasında belki de pazarlama eksikliğinden..

Ama Motorola 360 Gerçekten Tarz
Ama Motorola 360 Gerçekten Tarz

 

Bu hadiseler olurken de Apple harıl harıl çalışmaya devam etmiş belli ki, herkese her kitleye hitap eden bir saat yaratmış..

Çünkü Apple yıllardır aynı şeyi yapıyor. Tasarım ile ön plana çıkıp, liderlik tahtına kuruluyor. Aleyhine yayınlanan milyonlarca haber, makale olmasına rağmen Apple’ ın bugün geldiği noktada, tasarımda yarattığı büyük fark nedeniyle müşteri kaybetmesi çok da mümkün değil.

Bunların Gerçekten Tekno Saat Olduğuna İnanmak Zor
Bunların Gerçekten Tekno Saat Olduğuna İnanmak Zor

Apple watch’ un basitçe bir kaç teknik özelliğini vererek bitireyim. Ben cidden sabırsızlanıyorum. Fiyatın 300 -400 dolar olması gözümü korkutsa da.

Şunu öncelikle belirtmekte fayda var. Bu cihaz mevcut telefonlar arasında sadece 5S  ve üstü ile çalışacak. Ama siz de artık 4 serisini bırakın ya hu !

1-  Kalp Ritmi Gönderme; MSN’ in icatı olan “titreşim” bu cihazda var. Ama çok yumuşak bir titreşim. Sevdikleriniz siz çalışırken size ufak bir kalp ritmi gönderebiliyorlar.

2- Nabız ölçer; Nabız ölçer sayesinde sağlıklı yaşamak, kendini kontrol etmek mümkün. Applewatch uykuda bile aktif olacak

3- Akselometre; Bu sensör sayesinde zaten 5S kullancıları gün içerisinde kaç adım yürüdüklerini tespit edebiliyorlardı. Şimdi bu saat ile birlikte harika bir fitness, antreman ekipmanı oldu ve nike run + gibi uygulamalarla sizi spor yapmaya teşvik edecek. Kullanan biri olarak, spor yapmayı eğlenceli kıldığını söyleyebilirim

4- Farklı Tasarımlar; İşte burası en sevdiğim kısım. Günlük hayatta, iş hayatında ya da farklı alanlarda kullanılmak üzere kendi tarzını seçebileceğin bir çok tasarım var. Benim favorim rose 18 ayar altın.

5- Değiştirilebilir Kordon; Bundan çok emin değilim ama sanırım olacak. Olursa tadından yenmez

 

İşte bu da benim hayallerimi süsleyen bebek

apple-watches

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s